İntihal-Analiz Veritabanları
İNTİHAL.NET PROGRAMI
Akademik çalışmalarda benzerlik tespiti için geliştirilmiştir. Akademisyen ve Öğrencilerimiz kurumsal e-posta adresleri (…@karabuk.edu.tr; …@ogrenci.karabuk.edu.tr) ile üye olup otomatik olarak aktivasyon işlemini tamamladıktan sonra İntihal.net programını kullanabileceklerdir. Eğer daha önceden üye olmuşlar ise üyelikleri devam etmekte olup programı kullanabileceklerdir.
İntihal.net Kullanım kılavuzu için 
tıklayınız.
İntihal.net Kullanım kılavuzu (İngilizce) için tıklayınız.

I'THENTİCATE(EKUAL)
Akademik topluluk arasında önemli bir yer tutan İntihali engelleme konusuyla ilgili olarak ; TÜBİTAK Ulakbim tarafından sağlanan ve doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir. iThenticate’e yüklenen her belge büyük bir veri tabanındaki belgelerle karşılaştırılmaktadır. Bu veri tabanı içinde 90.000’den fazla önemli gazete, dergi, süreli yayınlar ve kitapların yanı sıra tüm bunlara ek olarak 17 milyardan fazla web sayfası ve arşivi bulunmaktadır. iThenticate, 70.000’den fazla bilimsel dergiden gelen 30 milyon üzerindeki içeriğin ve 150’den fazla yayınevinden 86 milyon üzeri makalenin bulunduğu veri tabanlarını kontrol etmektedir. Yayıncı ortakları arasında CrossRef, Gale, Emerald, ABC-CLIO, SAGE Reference, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Taylor&Francis, PubMed, Pearson, McGrawHill, Wiley ve EBSCOhost gibi büyük yayınevleri bulunmaktadır.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.
Benzerlik raporu kılavuzu için tıklayınız.
Başlangıç kılavuzu için tıklayınız.
Programı kullanabilmek için doktora derecesine sahip olmak gereklidir. I'thenticate hesabı açtırmak isteyen akademsiyenlerimiz kutuphane@karabuk.edu.tr adresine mail atabilirler. 

TURNİTİN (EKUAL)
Dünyanın en büyük karşılaştırma veri tabanını kullanarak, özgün olmayan içerik açısından öğrencilerin çalışmalarının ve tezlerinin anlık kontrolünü sağlayan ve intihali engellemeye yönelik geliştirilmiştir.
Turnitin hakkında bilgi almak için 
tıklayınız. 
Ödev eklerken dikkat edilmesi gerekenler için tıklayınız. 
Turnitin öğretmen kılavuzu için tıklayınız.
Turnitin hesabı açtırmak isteyen akademisyenlerimiz kutuphane@karabuk.edu.tr adresine mail atabilirler.