Yazar Sinan Yağmur ile Aşkın Gözyaşları

Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığımız tarafından düzenenlenen "Her Ay 1 Kitap 1 Yazar" Projesi kapsamında ağırladığımız Tasavvufi Yazar Sinan Yağmur’un katılımıyla “Aşkın Gözyaşları Yunus Emre” adlı söyleşi gerçekleştirildi.

Öğrenci Konseyi Başkanlığı, Mavera İlim, Fikir ve Sanat Kulübü, Artı Kariyer Kulübü, Edebiyat Kulübü ve Ab-ı Hayat Gençlik Platformu’nun katkılarıyla ‘Her Ay 1 Kitap 1 Yazar’ projesi kapsamında bu ay Tasavvufi Yazar Sinan Yağmur Üniversitemizin konuğu oldu.

Söyleşi öncesi ünlü yazar Sinan Yağmur Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti. Makam ziyaretinin ardından Üniversitemiz Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Aşkın Gözyaşları Yunus Emre” adlı söyleşiye geçildi.

Söyleşiye Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun Güven, İl Müftüsü Halil Bektaş, İl Defterdarı Osman Kocaş ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Özcan Büyükgenç konuşmasında okumanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Çünkü eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için çok değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunup araştırmacıların öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulurken, kitaplıklar sadece bir aksesuar olarak kalmamalı. Kitaplar okunmak içindir ki bizim dinimizin ilk emri de ‘oku’dur. İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okuyarak yetişmiş bir toplum başarılı ve güçlü olacaktır. Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru koşan insanoğlu olacaktır.”

Yunus Emre’nin şiiriyle katılımcıları karşılayan ünlü Tasavvuf Yazarı Sinan Yağmur “Cemreler düşerken havaya, suya toprağa… Dördüncü cemreyi unuttu insanlar oysa bezmi eleste düşmüştü ruha, adına aşk demişlerdi. Cemreler düştü baharı bekleyen insanlar sonbaharı yaşar oldu. İnsan ağaç misalidir. O ağacın kökü aşkın toprağı, o ağacın suyu aşkın gözyaşları, o ağacın havası cennetin reyhanıdır. Ağaçlar sevgililerin vuslat durağıdır bilet istemeyen. Yunus Emre şöyle der, ‘Her insan bir ağaçtır o ağacın güzelliği ne dalındaki yaprağında ne geniş kollarında ne gövdesinde, toprağındadır toprağında.’ Aşkın toprağına gidebilmenin yolu insanın ağaçla ve toprakla olan ilişkisini anlayabilmektedir.” diyerek Yunus Emre’nin hayatı ile ilgili de bilgiler verdi. Tasavvufta aşka ulaşmaktan da söz eden Yağmur birçok türde yazarın eserlerinde Yunus Emre’yi anlatmaya çalıştığını ancak tam anlamıyla O’nu ve aşkını anlayamadığımızı belirtti.

Söyleşinin sonunda günün anısına Tasavvufi Yazar Sinan Yağmur’a, Abı Hayat Platformu Başkanı Gül Dumlukaya tarafından hediye takdim edildi, ardından ünlü Yazar Yağmur hayranları ile bir araya gelerek kitaplarını imzaladı.

Fotoğraflar için lütfen tıklayınız.